Uncategorized

Statusové symboly trochu inak

Ľudia s vyšším spoločenským postavením vždy radi dávali najavo svoj spoločenský status. S meniacou sa dobou sa však menia aj statusové symboly. Niektoré viac, iné menej. Nemusí pritom ísť o ostentatívnu prezentáciu prepychu, trendom je skôr posun k zodpovednosti voči spoločnosti a životnému prostrediu.

Bývanie trochu inak

Medzi neodmysliteľné a zároveň najstaršie statusové symboly patrí nepochybne bývanie. Mnohým z nás v tejto súvislosti prídu ihneď na myseľ veľké a nevkusné vily v štýle, ktorý si už vyslúžil ironické označenie „podnikateľský neobarok“. Oveľa kultivovanejším prejavom spoločenského postavenia sú však energeticky nezávislé domy ohľaduplné voči životnému prostrediu. Mení sa tiež predstava o interiéri. Gýčové zlaté kľučky nahrádza štýlový nábytok na mieru. Dôležitý je najmä cit pre mieru.

Autá trochu inak

Autá patria, naopak, medzi relatívne novšie symboly spoločenského postavenia. Aj tu sme svedkami podobného vývoja ako v bývaní. Samozrejme, doteraz sa stretávame s ľuďmi, ktorí sú presvedčení, že svoj status musia vyjadriť širokým vozovým parkom, prémiovými a športovými modelmi a čo najväčšími SUV. Našťastie, mnohí už pochopili, že svoj status môžu zhmotniť aj inak. V kurze sú predovšetkým elektromobily, ktoré natoľko nezaťažujú životné prostredie.

Gurmánstvo trochu inak

K spoločenskému postaveniu patrí aj kulinárske umenie a pôžitok z dobrého jedla, napríklad v prvotriednych reštauráciách pýšiacich sa michelinskými hviezdičkami. No aj v tejto oblasti možno zaregistrovať pozitívne zmeny. Bohatí a úspešní čoraz viac dbajú na zodpovednosť voči svojmu okoliu, ľuďom z rozvojových krajín i zvieratám. Preto sa prikláňajú napríklad k vegetariánskym špecialitám či potravinám Fair Trade.

Alkohol (iba) trochu inak

Od pôžitku z dobrého jedla nie je ďaleko k pôžitku z kvalitného alkoholu. V tejto oblasti sa toho zmenilo azda najmenej. Spoločenský status sa dá „premeniť“ aj do tekutej podoby – do tých najlepších a najvzácnejších vín, koňakov alebo whisky. To nie je žiadna novinka. Jedna z mála vecí, ktorá sa v poslednej dobe zmenila, je spôsob, ako tieto nápoje nadobúdame, trendom je kvalitný alkohol online.