Uncategorized

Sen každého cestovateľa

Skoro všetci veľkí či malí cestovatelia majú spoločný sen. Tým snom je navštíviť Indiu.

Krajinu paradoxov. Krajinu obrovskej materiálnej chudoby a veľkého duchovného bohatstva. India je krajinou, kde viete nájsť kari na milión spôsobov a vždy bude rovnako štípať. Krajinou, kde západní turisti nachádzajú hlavne všadeprítomnú špinu, žobrákov a zlodejov a pritom tu prišli hľadať čistotu ducha.

Je to krajina tisícich farebných náhrdelníkov či šálov. Krajina, kde zatiaľ čo podvodní šarlatáni predávajú nepravé učenia na uliciach preplnených miest za pár babiek, praví divokí jogíni nesúci pravú múdrosť  žijú opustení v jaskyniach a stretnúť sa s nimi je vzácne ako nájsť šafrán na rozkvitnutej lúke. Krajina, kde veríte v najväčšiu čistotu najšpinavšej rieky sveta.

Krajina, v ktorej márne budete hľadať obchod so špecializáciou ortopedická obuv, ale lacné čínske sandále určite neminiete. Krajina , ktorú som napriek detailnému popisu nenavštívila, ale takto paradoxne  vyzerá v mojej predstavivosti.

Nezáleží na tom, či idete navštíviť Indiu kvôli horským túram, do indickej džungle alebo na púť za duchovným rozvojom, cesta Indiou je vždy dobrodružstvom. Všetko tam totiž funguje úplne inak ako u nás a dalo by sa povedať, v našom ponímaní, že nefunguje. V každom prípade bude to cesta, ktorú si navždy zapamätáte, pretože zatrasie vašimi konceptmi a predstavami o tom, ako sa veci majú a ako by mali správne fungovať. Indovia vám s pokojným pre Indov tak typickým úsmevom ukážu, že fungovať nemusí vôbec nič ale že sa vlastne vôbec nič nestane.  Náš svet sa bude točiť ďalej, slnko svietiť a galaxie neustále vznikať a zanikať tak ako to robia od času bez počiatku.

Zaručene sa v Indii naučíte trpezlivosti alebo sa zbláznite.  Nefunguje naozaj nič, čo vám zo západu príde ako samozrejmosť. Keď u nás mešká hodinu vlak, sú toho plné hodiny, v Indii v praxi nefunguje nič také ako nejaký časový rozpis spojov. Nikdy žiadny vlak či autobus nešiel tak ako ma napísané… nakoniec pochopíte, že ale nemusí fungovať vôbec nič a všetko je pritom v absolútnom poriadku.