Uncategorized

Prenos HDMI signálu – ako je možné ho realizovať

HDMI (High-Definition Multi-media Interface) je rozhranie pre prenos audibilného, vizuálneho alebo audiovizuálneho signálu vo vysokej nekomprimovanej kvalite zo základného zariadenia na zobrazovacie alebo zvukové. Rozhranie sa využíva najmä pre potreby prezentačné či v domácich zostavách určených pre zábavu. Funkčnosť rozhrania je riešená prostredníctvom špeciálneho kábla (HDMI kábel), ktorý prepojuje zdroj zvukového či obrazového signálu (počítača, hernej konzole, prípadne mobilného zariadenia) s výstupným vybavením, ktorým môže byť televízia, zvukový systém, multimediálne zariadenie či projektor. HDMI je pomerne moderné rozhranie, ktoré sa stále vyvíja tak, aby pokrylo všetky moderné technológie zobrazovania – každá nová verzia HDMI kábla umožňuje prenos väčšieho spektra zobrazovacích techník.

Typy HDMI káblov

HDMI kabeláž sa líši s ohľadom na typ dátových balíčkov, ktoré je možné prenášať, a typy konektorov. Podľa šírky aplikácie sa HDMI káble verzujú – v súčasnej dobe je najvyššou verziou HDMI 2.1, ktorý sa vyznačuje implementáciou vnútornej štruktúry umožňujúcej vysokorýchlostný prenos dát. Konektory pre HDMI káble sa členia do štyroch skupín – A-D. Rozdiely medzi týmito konektormi sú dané veľkosťou a počtom pinov: Základné konektory A a B sú určené k prepojovaniu bežných zariadení, obsahujú 1í a 29 pinov, pričom typ B má okrem signálového pásma konektoru A rozšírenie i na ďalšie funkcie, ako je prenos televízneho signálu vo vysokom rozlíšení. Konektory C a D sú zmenšené (konektor C je tiež označovaný ako mini, konektor D ako micro) a používajú sa predovšetkým pro malé prenosné zariadenia. Okrem jednoduchého zapojenia sú HDMI káble riešené i ako deliče pre klonovanie prenášaného digitálneho signálu. K tomuto účelu slúži napríklad HDMI rozdvojka s dvomi výstupmi pre zobrazovanie na viacerých zariadeniach.

Kabeláž od TME

Jednoduché i zložitejšie káble je možné zadovážiť z katalógu spoločnosti TME (Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.). TME ako predný dodávateľ súčiastok a komponentných prvkov pre mikroelektronické projekty, výrobu špeciálnych pokročilých systémov aizácie či domáce kutilstvo ponúka celú škálu rôznorodých produktov, vďaka ktorým je možné vytvárať jedinečné riešenia i prototypy sériovej výroby. Výrobky a súčiastky v ponuke spoločnosti TME sa využívajú v rozličných odvetviach od kancelárskych priestorov cez klasické priemyselné produkcie až po jemnú elektroniku. V katalógu spoločnosti nájdete okrem HDMI rozdvojky, ktorá je štandardným vybavením prezentačných miestností, aj rôzne druhy inej kabeláže. Ak vyberáte HDMI kábel, vždy dbajte na to, aby jeho dĺžka bola čo najkratšia – s dĺžkou sa vždy zvyšuje perióda prenosu, čo spomaľuje jeho prevádzku.