Uncategorized

Umenie byť ženou

Čo znamená byť skutočnou ženou? Aké je typické ženské správanie? Aká by mala byť pravá žena? To sú všetko otázky, ktoré vyzerajú byť na prvý pohľad triviálne, ak sa na nich však pozrieme bližšie, odpoveď na nich až taká jednoduchá nie je.

Ak by ste sa spýtali, aká by mala byť dokonalá žena svojej babičky (povedzme, že je to klasická babička s tradičnými hodnotami), pravdepodobne by ste sa dozvedeli nasledovné. Mala by byť milá a priateľská, dobrá gazdinka, vždy by mala mať pekne upratané a navarené.

Ak by ste sa spýtali mami, možno by ste sa ešte dopočuli niečo o tom, že by mala dobre vyzerať a starať sa o seba. Vždy pekne upravená a v dobrej kondícii.

Ak by ste sa spýtali svojej kamarátky bojujúcej za genderovú vyrovnanosť, pravdepodobne by ste si vypočuli prednášku o tom, ako je celá „ženskosť“ sociálny konštrukt, o nespravodlivosti rozdelenia sveta na mužský a ženský, o tom, že napríklad ona vie predsa zdvihák na auto použiť lepšie ako jej manžel a robotickú kosačku na základe preštudovaných parametrov vybrala tiež ona. A o tom, že je potrebné robiť osvetu, nech si každý žije ako chce a nie je limitovaný sociálnymi konštruktami mužských a ženských prác, vlastností a záľub…Je dosť možné, že by pritom zakladala oheň v krbových kachlách a obracala by sa pritom lepšie ako najlepší skaut. Napriek tomu, (alebo vďaka tomu?) že je žena.

A ak by ste sa spýtali malého dievčatka, odpovedala by vám asi veľmi jednoducho, ale za to úplne pravdivo. Pravá žena? No proste žena je žena, nie? Je a nech je akékoľvek, je pravá, správna a dokonalá. A v tom je to kúzlo. Nesnažme sa všetkých tlačiť do rovnakých škatúľ vymyslených predstáv iluzórnej dokonalosti.