Uncategorized

Ako na výmenu batérie v notebooku?

Výkon moderných notebookov je neustále na vzostupe a sú schopné nám poskytovať pomoc pri práci i zábavu na tej najvyššej úrovni. Napriek tomu je tu ale jeden parameter, v ktorom je ich zlepšovanie oveľa pomalšie, než by sme si priali: výdrž batérie.

Každý majiteľ notebooku sa musí s mieriť s tým, že v určitej chvíli už začne klesajúci výkon batérie významne znižovať komfort práce na notebooku. Neznamená to ale, že notebook je v takomto prípade nutne na odpis, riešenie je tu vždy – výmenabatérie v notebooku. Ako na to?

Ako spoznám, že je čas vymeniť batériu?

Prvých známok toho, že vaša batéria do notebooku už nie je, to čo bývala, si možno všimnúť už po niekoľkých málo mesiacoch používania. To, ako rýchlo bude batéria strácať svoju kapacitu závisí od viacerých parametrov, medzi ktorými je najdôležitejší počet nabíjacích cyklov.

Všeobecne záleží na spôsobe používania notebooku. Aj tá najlepšia starostlivosť o notebook ale degradácii batérie nezabráni, maximálne ju spomalí. V určitom okamihu potom už práca s notebookom nebude vôbec možná, alebo bude potrebné pripojiť ho k nabíjačke tak často, že prakticky znemožní využívať jeho hlavnú výhodu, tj. možnosť práce na ceste.

Nie je tak potrebné pokúšať sa presne definovať najvhodnejšiu chvíľu pre výmenu batérie pre notebooky, spoznáte ju veľmi dobre sami.

Predtým, než sa vrhnete do výmeny je na mieste skontrolovať, či sa nejedná o chybu, ktorá by mohla, byť riešená v rámci záruky (indikáciou je napr. skokové vybíjanie alebo neschopnosť sa nabiť, obyčajné opotrebenie batérie však takúto vadou nie je), prípadne, či nie je dôvod rýchleho vybíjanie batérie skôr softvérový, napr. beh mnohých náročných aplikácií na pozadí apod.

Ak tomu tak nie je – a to bude väčšina prípadov – bude potrebné k výmene pristúpiť.  Pokiaľ je to možné, je potrebné vymeniť batériu čo najskôr. V opačnom prípade sa môže ľahko stať, že vďaka batérii prídete o dôležitú prácu, podľa zákona schválnosti pravdepodobne už dlho neuloženú.

Výmena batérie

Najjednoduchší spôsob výmeny batérie v notebooku je samozrejme návšteva autorizovaného servisu, kde vám zlyhávajúcu batériu vymenia za rovnakú, originálnu. To je určite elegantné a jednoduché riešenie, je však tiež veľmi nákladné.

Ceny originálnych komponentov sa pohybujú veľmi vysoko a v mnohých prípadoch je otázka, či sa takáto investícia vôbec vyplatí, úplne na mieste. Riešenie našťastie existuje a batériu v notebooku je možné vymeniť výrazne lacnejšie. Na trhu sú k dispozícii tzv. kompatibilné batérie.

Tie sú oproti originálnym batériám dostupné aj za polovicu ceny. Ide ale pritom o kvalitné batérie s parametrami, ktoré sú prakticky rovnaké ako u tých originálnych. Je na ne tiež poskytovaná štandardná ročná záruka.

Pri ich kúpe sa sústreďte na to, či je vaše zariadenie uvedené medzi tými, s ktorými je vami vybraná batéria kompatibilná. Skontrolovať môžete pre istotu aj jej parametre, predovšetkým potom napätie a kapacitu.

U súčasných zariadení už často nedá akumulátor vybrať jednoduchým odskrutkovaním krytu. S výmenou vám však v každom servise radi pomôžu, prípadne možno využiť niektorý z mnohých podrobných návodov dostupných na internete. Výber kompatibilných batérií nájdete napr. na inComputer.sk.