Uncategorized

Masová výroba či nábytok na mieru

Myslím, že dnes je zase celkom rastie skutočnosť, že si ľudia dávajú urobiť moderné obývačky s kuchyňou na mieru. Časy kedy masová výroba bola trendy a obľúbená nielen kvôli cene, ale aj modernému dizajnu sa pomaly strácajú, pretože ľudia prichádzajú na to, že tie veci im vydržia len pár rokov a kým  v bazároch sa kde tu nájde drevený stolík v úžasnom stave ešte z minulého storočia, vy ten váš z veľkovýrobne musíte vyhodiť už po pár rokoch.

Je to smutné, ale je to už raz tak, že je dnešná konvenčná doba nastavená na akúsi masovú rýchlo výrobu všetkých možných produktov. Hlavné je, aby všetko bolo rýchlo a kvalita je na vedľajšej koľaji.  Je to tak v konvenčnej výrobe úplne všetkého. Od hrnčekov až po autá. Veď móda sa aj tak rýchlo mení a po pár rokoch budeme chcieť nové hrnčeky, sedačky, autá, shishe. Tak načo to mať extra kvalitné, keď to za krátky čas vymeníme. To, že tým neskutočne narastá spotrebiteľská náročnosť, vznikajú odpady a je to neskutočne náročné pre našu planétu, pretože myslím, že už všetkým dochádza, že jej zdroje nie sú nekonečné, je jedna vec ale to, že tomu chýba akákoľvek logiku je vec druhá.

Ako však píšem v prvom odstavci, síce je tak dnešný svet väčšinovo nastavený, pomaly sa do záujmu dostáva opäť kvalita a ľudia sú ochotní si za ňu trochu priplatiť pretože vedia, že v podstate zarobia z dlhodobého hľadiska, keďže si za 5 rokov nebudú musieť kupovať všetko znova.

V poslednej dobe sa ako reakcia na tento záujem ľudí o kvalitné a nemasovo vyrábané veci zvýšil na toľko, že sa objavujú šikovní jednotlivci, ktorý tieto veci začínajú vyrábať, nemasovo, ručne, originálne a kvalitne.

Osobne si myslím, že všetko má svoje pre a proti a masovú výrobu by som úplne nezatracovala. V niektorých prípadoch vie byť kvalitná a v iných na kvalite asi až tak nezáleží.